Ana Sayfa » Hakkımızda

Türkiye'nin farklı bölgelerinden, farklı meslek ve yaş gruplarından üyelere sahip olan grubumuz, kelebek gözlem ve fotoğrafçılığı hobisini gerçekleştirirken kazandığı bilgi ve birikimi, ürettiği görsel dokümanları da paylaşarak, kelebeklerin odakta olduğu bir ortamda Türkiye'nin doğal zenginlikleri ve güzelliklerine dikkat çekmeyi ve doğa konusunda farkındalığı arttırmayı amaçlamaktadır.

Tamamen amatör bir ruhla ilgilendiğimiz kelebeklere dair bilimsel bir iddia taşımamakla birlikte, yaptığımız çalışmalar, gözlem ve fotoğraflar ile yeni kayıtların belgelenmesi; dahası Türkiye kelebekleri listesine yeni türlerin eklenmesinin sağlanması ve bu çalışmaların ilgili alandaki bilim insanlarınca onaylanmasını görmek hepimizi mutlu etmektedir.

Fotoğraf ve gözlem verilerimiz ile ileri seviyede bir birikime ulaşabilmiş, bilimsel yollarla türü tespit edilebilecek küçük bir grup dışında, Türkiye kelebeklerinin neredeyse tamamını görüp, fotoğraflarını ve video kayıtlarını, 2008 yılında açtığımız sitemizde paylaşarak farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Kelebeklerin meşru bilimsel amaçların dışında koleksiyon ve ticari amaçlı toplanmalarına kesinlikle karşı olduğumuzu her fırsatta dile getiriyor ve ait olduğumuz kültürün bize kazandırdığı değerlere de uymadığını düşünüyoruz.

Kelebek-Türk olarak, son yıllarda ilginin oldukça artmış olmasına rağmen Türkiye'de kelebekler konusunda hala yapılacak çok şey olduğunu düşünüyoruz. Doğa ile ilgili olarak İnsanların daha fazla bilinçlenmeleri, doğal alanların korunması konusunda yetkililer ve kamuoyunda daha yüksek bir bilincin oluşması gibi konularda en ufak bir katkımız olabilirse yaptığımız işin amacına ulaştığını düşünürüz.

Umudumuz, ülkemizin sahip olduğu kültürel zenginlikler gibi doğal zenginliklerinin ve kelebeklerinin de yok olmadan varlıklarını devam ettirebilmeleri ve sonraki kuşakların da bu güzellikler ile yaşayabilmeleri; öyle inanıyoruz ki, bu gerçekleşecek ise elbette ancak bizlerin çabaları ile olacaktır.

Grubumuzun, internette birçok örneği bulunan Türk doğa gruplarından olumlu yönde belirgin farklılıkları olduğunu düşünmekteyiz. Bu farklılıkların ve bunlara yol açan özelliklerin devam edebilmesi amacıyla grubumuzun genişlemesi ile ilgili hassasiyetlerimizin anlayışla karşılanacağını umut ediyoruz.

Yukarıdaki amaçlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalarımızda bizimle birlikte, uyum içinde yol alabileceğini düşünen herkese kapımız açıktır. Ancak konuya bakışımız nedeni ile demokratik olmamız beklenmemelidir.

Bizimle aynı amaçlar için çalıştığına inandığımız, projelerinde şeffaf ve güvenilir olan kişi ve kurumlara her zaman elimizden gelen yardımı sunmayı bir görev kabul etmekteyiz.